Season 2016/17

League Champions - Dutch House

League Runners up - Wheatsheaf Allstars

Cup Winner - Dutch House

Cup Runners up - Manor Road pool

Summer league Champions - The 8 Ballers

Summer league Runners up - Dutch House

Player of the Season Champion - John McDonagh (Dutch House)

Player of the Season Runner up - Paul Goldstaub (Wheatsheaf Allstars)

Doubles Champions -  Peter McDonagh & Quazi (Mash) Ahmed (Dutch House)

Doubles Runners up -  Adrian Delaney & Sacit Ege (Wheatsheaf Allstars)

Singles Champion -  Paul Goldstaub (Wheatsheaf Allstars)

Singles Runner up - Peter McDonagh (Dutch House)

Captains Cup Winner - Adrian Delaney (Wheatsheaf Allstars)

Captains Cup Runner up - John McDonagh (Dutch House)

Player of the season Cup Winner - Jimmy Demetriou (Wheatsheaf Allstars)

Player of the Season cup Runner up - John McDonagh (Dutch House)

Team Name        PWLFAPTS
The Dutch House161339945138
Wheatsheaf Allstars161339846137
Manor Road Pool161339054129
Anglia Grove16887668100
Prince Edward 1688727296
The Oaktree        1679568877
The Yucatan16610568874
Woodberry Tavern16412608472
The Turnpike160163311133

Season 2015/16

League Champions - Dutch House

League Runners up - Wheatsheaf Allstars

Cup Winner - Mildmay Club

Cup Runners up - Wheatsheaf Allstars

Player of the Season Champion - Sacit Ege (Wheatsheaf Allstars)

Player of the Season Runner up - John McDonagh (Dutch House)

Doubles Champions -  Laurence Parrin & Paul Goldstaub (Wheatsheaf Allstars)

Doubles Runners up -  Craig Delaney & Jimmy Demetriou (Wheatsheaf Allstars)

Singles Champion -  Laurence Parrin (Wheatsheaf Allstars)

Singles Runner up - Jimmy Demetriou (Wheatsheaf Allstars)

Captains Cup Winner - Paul Goldstaub (Wheatsheaf Allstars)

Captains Cup Runner up - Jimmy Ballantyne Happy (My) Tan

Team Name        

PWDLFAPTS
The Dutch House28223318991283
Wheatsheaf Allstars28205318892278
Mildmay Club281945174106258
Happy (My) Tan2810414135145183
The Oaktree        288515115163157
Prince Edward A285815109169145
Woodberry Tavern275418116154144
Prince Edward B28432192188114

Season 2014/15

League Champions - The Wheatsheaf

League Runners up - Lion & Lamb

Cup Winner - Lion & Lamb

Cup Runners up - The Wheatsheaf

Player of the Season Champion - Colin Colfer (Dutch House)

Player of the Season Runner up - Dave Dowling (Woodberry Tavern)

Doubles Champions -  Laurence Parrin & Paul Goldstaub (The Wheatsheaf)

Doubles Runners up -  John McDonagh & Terence Maughan (Dutch House)

Singles Champion - Paul Goldstaub (The Wheatsheaf)

Singles Runner up - Craig Delaney (The Wheatsheaf)

 

Team Name        PWDLFAPTS
The Wheatsheaf 25175316684244
Lion & Lamb          25185215694238
The Dutch House25174415496230
Prince Edward        257513111139149
Woodberry Tavern257216101149133
The Oaktree        256217104146132
Happy (My) Man255416104146132

Season 2013/14

League Champions       Kings Cross

League Runners up       Lion & Lamb A

Cup Winners                  The Wheatsheaf

Cup Runners Up            Lion & Lamb B

Doubles Champions      Joe Flaherty Snr & Daniel Murray (Lion & Lamb B)

Doubles Runners Up     Chris Myers & Michael O'Conner (Prince Edward)

Singles Champion         Jimmy D. Greek  (The Wheatseaf)

Singles Runner Up        Junior Egbuche (The Oaktree)

 

Team NamePWDLFAPTS
The Kings Cross14113010040150
Lion & Lamb A148248456120
Lion  & Lamb B147437664112
The Wheatsheaf148157565109
Dutch House14437657587
Prince Edward14518568478
The Oaktree143110578371
Happy (My) Man142111469456

Season 2012/13

League Champions -      GunnerKYA

League Runners up -     The George

Cup Winners  -               GunnerKYA

Cup Runners up  -         The Wheatsheaf

Doubles Champions  -   Sacit Ege & Adrian Delaney (The Wheatsheaf)

Doubles Runners up  - Andy Shaw & Andy Lishak (Gunner KYA)

Singles Champion  -      Laurence Parrin (Crooked Billet B) 

Singles Runner Up -      Louis McDonald (Jackdaw & Stump)

 

Team NamePWDLFAPTS
GunnerKYA  C16123111248166
The George16113210060150
Crooked Billet B169349961141
Jackdaw & Stump169349268134
The Wheatsheaf168178971123
Lion & Lamb16538689294
Prince Edward16439699191
Crooked Billet A1630136010072
The Oaktree1611143112937

Season 2011/12

League Champions  - Old King John’s Head B

League Runners up -  Weavers Arms

Cup Winners -  Weavers Arms 

Cup Runners up  - Old King John's Head B

Singles Champion  - Joe Flaherty Jnr. (Old King John's Head B)

Singles Runner Up  - Adrian Delaney (The Wheatsheaf)

Doubles Champions -  Garreth Ryan & Austin Smyth         (Crooked Billet B)

Doubles Runners up  - Niall Gallagher & Robbie Hawkins  (Lion & Lamb)


 

Team NamePWDLFAPTS
Old King John's Head B17160112941193
The Weavers Arms18104410080148
Crooked Billet B189459585139
Jackdaw & Stump176748981127
Crooked Billet A187479090126
Lion & Lamb187299189123
The Wheatsheaf186398496114
Royal Star 1863978102108
Old King John's Head A18441077103101
Royal Sovereign1821155812268

Season 2010/11

League Champions  - Old King John’s Head B

League Runners up -  The Victoria

Cup Winners  - Old King John’s Head B

Cup Runners up  - Royal Star

Singles Champion  - Joe Flaherty Jnr. (Old King John's Head B)

Singles Runner Up  - Terence Maughan (Jackdaw & Stump)

Doubles Champions  - Adrian Delaney & Sacit Ege (The Wheatsheaf A)

Doubles Runners up - Andrew Ogier & Joe Flaherty Jnr. (Old King John's Head B)

 

Team NamePWDLFAPTS
Old King John's Head B (C)22211016159247
The Victoria23164313694208
Jackdaw & Stump22124613486190
The Wheatsheaf A23133713199189
Royal Star 231139126104176
Manor Snooker Club231049114116162
The Wheatsheaf B2310112119111161
Crooked Billet2311210103127151
Old Henry's237313109121143
Old King John's Head A23521699131123
Lion & Lamb23531586144112
Prince Edward23341691139111

Season 2009-10

League Champions      -   Old King John’s Head B                                     

League Runners up  -       The Wheatsheaf

Cup Winners           -         Old King John’s Head B        

Cup Runners up       -        Royal Star 

Singles Champion     -       Joe Flaherty Jnr. (Old King John's Head B)  

 

Singles Runner Up     -   Adrian Delaney ( The Wheatsheaf)

 

Doubles Champions -    Adrian Delaney & Sacit Ege (The Wheatsheaf) 

 

Doubles Runners up    -  Francis & Terence (Jackdaw & Stump)

 

 

TEAM NAMEPWDLFAPTS
Duke of Wellington B21165015159225
The Victoria 21124513674192
Belgrave Arms21127212981191
Jackdaw & Stump21123612288176
The Wheatsheaf21113712189171
Royal Star B2176811694156
Evergreen Warriors21858104106146
Duke of Wellington A21741091119127
The Macbeth21431489121111
Happy Man A21621373137101
Happy Man B2132165415670

Season 2008-09

League Champions  - Duke of Wellington B

League Runners up  - The Victoria

Cup Winners -  Duke of Wellington B

 

Cup Runners up -  The Wheatsheaf

 

Singles Champion -  Joe Flaherty Jnr. (Belgrave Arms B)

 

Singles Runner Up Tony Bradley (Belgrave Arms B)

 

Doubles Champions Joe Flaherty Jnr & Duane Cole (Belgrave Arms B)

 

Doubles Runners up Gary Moore & Ian Ali (Duke of Wellington B)

 

TEAM NAMEPWDLFAPTS
Duke of Wellington B21165015159225
The Victoria 21124513674192
Belgrave Arms21127212981191
Jackdaw & Stump21123612288176
The Wheatsheaf21113712189171
Royal Star B2176811694156
Evergreen Warriors21858104106146
Duke of Wellington A21741091119127
The Macbeth21431489121111
Happy Man A21621373137101
Happy Man B2132165415670

Season 2007-08

League Champions      Belgrave   Arms B                                                              

League Runners up     Jackdaw & Stump

Cup Winners                Belgrave Arms A                                                          

 

Cup Runners up           Belgrave Arms B

  

Singles Champion        Joe Flaherty Jnr.  (Belgrave Arms B)          

 

Singles Runner Up       Duane Cole (Belgrave Arms B)

 

Doubles Champions    Joe Flaherty Jnr & Tony Bradley (Belgrave Arms B)

 

Doubles Runners up    Andrew Ogier & Joe Flaherty Snr. (Belgrave Arms A) 

 

TEAM NAMEPLAYEDWONDRAWNLOSTFORAGAINSTPOINTS
Belgrave Arms B18133212258180
Jackdaw & Stump18141311664174
Belgrave Arms A18113411763167
Cricketers A18101710971151
The Kingsland188379387131
Duke of Wellington1873880100114
Ship Aground1852116711391
Evergreen Warriors1833127110989
The Victoria1834116811288
Cricketers B1833125612474

Season 2006-07

League Champions      Old King Johns Head                                                     

League Runners up     Belgrave Arms A

Cup Winners                Belgrave Arms B                                                        

 

Cup Runners up           Cricketers A

  

Singles Champion        Joe Flaherty Jnr. (Belgrave Arms B)          

 

Singles Runner Up       Sacit Ege (Cricketers A)

 

Doubles Champions    Joe Flaherty Jnr & Tony Bradley (Belgrave Arms B)

 

Doubles Runners up    James Fairley & Sean Sheridan (The Welly)

 

 

 

TEAM NAMEPWDLFAPTS
Old King Johns Head26183517486252
Belgrave Arms A26185316595247
Cricketers A26182616793243
Belgrave Arms B26165516496238
The Victoria261727155105227
The Kingsland261457155105221
The Perseverance261169142118198
Jackdaw & Stump2612311136124190
Duke of Wellington2612212132128184
The Welly267514117143155
Cricketers B267217107153139
Ship Aground2633207518593
Evergreen Warriors2633207418692
The Acorn2622225320765

Season 2005-06

League Champions      Belgrave Arms A                                             

League Runners up     Potting Knights

Cup Winners                Old King John's Head                                                         

 

Cup Runners up           Cricketers A

  

Singles Champion        Joe Flaherty Jnr.  (Belgrave Arms B)          

 

Singles Runner Up       Joe Flaherty Snr.(Belgrave Arms A)

 

Doubles Champions    Joe Flaherty Jnr & Tony Bradley (Belgrave Arms B)

 

Doubles Runners up    T. Dunbar & J. Wright (OldKing John's Head)

 

 

TEAM NAMEPWDLFAPTS
Belgrave Arms A22163313882208
Potting Knights22162413882206
Old King John's Head22144413684200
Cricketers A22117412991187
Belgrave Arms B22132712793183
Jackdaw & Stump2210210113107157
Duke  of  Wellington22949113107157
Marquis of Lansdowne22859110110152
The Perseverance227411109111145
King's Head22511678142100
The Acorn2232177015086
Cricketers B2220206115969

 

Season 2004-05

League Champions      Belgrave Arms B                                             

League Runners up     Potting Knights

Cup Winners                Belgrave Arms B                                                     


Cup Runners up           Potting Knights

  

Singles Champion        Joe Flaherty Jnr.  (Belgrave Arms B)          

 

Singles Runner Up       Darren Baker (Belgrave Arms AB

 

Doubles Champions    Sacit Ege & Adrian Delaney (The Cricketers)

 

Doubles Runners up    Steve Heron & Andy Hillier (Potting Knights) 

 

TEAM NAME          PWDLFAPTS
Belgrave Arms B22154314575213
Potting Knights22171413387203
The Cricketers22144413783201
The Perseverance22134512694186
The Monarch22114712991181
Belgrave Arms A221039120100166
Jackdaw & Stump B221129113107161
Jackdaw & Stump A227510115105153
Fitzgeralds22821292128128
White Hart22621492128120
Little Acorns2230196315775
Acorn A2211206016066

Season 2003-04

Premier League Champions     The Prince                                           

Premier League Runners up     Belgrave Arms B

Division One Champions         Belgrave Arms A

Division One Runners up        Daniel Defoe

Cup Winners                Jackdaw & Stump                                                       

 

Cup Runners up           The Prince

  

Singles Champion        Martin Crump (The  Prince)          

 

Singles Runner Up       Sacit Ege (The Prince)

 

Doubles Champions    Andy Hillyer & Nick Zacharius (Potting Knights)

 

Doubles Runners up    Adrian Delaney & Sacit Ege (The Prince)

 

 

PREMIER DIVISION
TEAM NAME          PWDLFAPTS
The Prince 149418159125
Belgrave Arms B148338555123
Yucatan Desperados148338159119
Glyn Arms146357070100
Potting Knights14545697197
The Perseverance14518736795
Jackdaw & Stump14518736795
Tophouse Team1401132811230
DIVISION ONE
TEAM NAME           PWDLFAPTS
Belgrave Arms A14121110535155
Daniel Defoe14111210337149
White Hart149147466112
Acorn A146267862106
Little Acorns14428637783
Blarney Stone14428617981
Acorn B143011449656
Cricks1413103810248

Season 2002-03

Premier League Champions     Belgrave Arms B                                        

Premier League Runners up     Yucatan Desperados

Cup Winners                Belgrave Arms B

Cup Runners up           Rainbow Warriors 

Singles Champion        Roy Cooper (Yucatan Desperados)       

 

Singles Runner Up       Sean Dillon (Belgrave Arms B)

 

Doubles Champions    Roy & Rory Cooper (Yucatan Desperados))

 

Doubles Runners up    Carl & Gary McNulty (Belgrave Arms B)

 

 

TEAM NAMEPWDLFAPTS
BELGRAVE ARMS B20172114456216
YUCATAN DESPERADOS20133413862196
RAINBOW WARRIORS20151412872190
THE TOSSPOTS20143312377185
GLYNA HAVE YA2066810397139
BRUNSWICK DEFENDERS2084898102138
BELGRAVE ARMS A20811190110124
STAG'S HEAD20701386114114
LITTLE ACORNS20341380120100
CRICKS2031165914173
THE ACORN2023155015064

Season 2001-02

Premier League Champions     Belgrave Arms B

Premier League Runners up     Duke of Wellington

Division One Champions         Glyna Have Ya

Division One Runners up        Belgrave Arms A

Cup Winners                Drunken Knights                                              

 

Cup Runners up           Duke of Wellington

  

Singles Champion        Sacit Ege (Drunken Knights)          

 

Singles Runner Up       Joe Flaherty Jnr. (Belgrave Arms B)

 

Doubles Champions    Gary McNulty & Joe Flaherty Snr. (Belgrave Arms B

 

Doubles Runners up    Roy Cooper & Martin Crump (Topbar Topcats) 

 

PREMIER LEAGUE
TEAM NAME   PWDLFAPTS
CAT & MUTTON B16131210852162
DUKE OF WELLINGTON1695210555151
DRUNKEN KNIGHTS16112310357151
THE KINGSLAND168178773121
THE P.O.W'S166377585105
TOP BAR TOPCATS165567090100
GEORGE & VULTURE16349659585
OAKTREE1632115810274
CAT & MUTTON A1613124711357
DIVISION ONEPWDLFAPTS
GLYNA HAVE YA16140212733183
BELGRAVE ARMS16110510555149
MARQUIS OF LANSDOWNE16101510456146
CRICKS168179367127
THE MONARCH16709709098
WHITE HART16439659587
THE PERSEVERANCE1651105510577
E8 POTTERS1642105610476
THE BEEHIVE1632114111957

Season 2000/01

Premier League Champions     Sharks 1                                    

Premier League Runners up     Peppers Potters

Cup Winners                Sharks 1

Cup Runners up           Adrians Army 

Singles Champion        Joe Flaherty Jnr (Cat & Mutton)     

 

Singles Runner Up       Sacit Ege (Adrians Army)

 

Doubles Champions    Adrian Delaney & Sacit Ege (Adrians Army)

 

Doubles Runners up    George McKenzie & Gary McNulty (Cat & Mutton)

 

 

TEAM NAME          PWDLFAPTS
SHARKS 118153013149197
PEPPERS POTTERS18115211169165
TOMCATS1894510872152
ADRIAN'S ARMY1810449684144
CAT & MUTTON186669486130
OAKTREE A1863975105105
CRICKS1835107510597
SHARKS 2183697110995
OAKTREE B1812155812266

Make a free website with Yola